Projektowanie symulacji w wybranych projektach szkoleniowych

Posted on

Gry menedżerskie oraz skomplikowane fabuły ćwiczeń wykorzystuje się w czasie  sesji szkoleniowych dla kierowników. Dziś zdecydowałe się przedstawić, w jakich szkoleniach jest możliwość wykorzystać wspomniane wyżej nowoczesne techniki nauczania.
Wiele w zakresie sesji szkoleniowych organizowanych z wykorzystaniem gier dowiedziałem się od Johna Brawna, który jest wysokiej klasy trenerem dla biznesu. Szczegółowe dane na temat efektywności tego typu technik szkoleniowych możesz przeczytać na wybranych stronach internetowych, na przykład: Profesjonalne Symulacje Menedżerskie 
Jakie mogę wskazać typy szkoleń, w ramach których warto zaplanować gry i symulacje kierownicze?
Jestem w stanie wyróżnić  podstawowe grupy szkoleń.
Projekty szkoleniowe typu „open” są kierowane do wszystkich pracowników firm. Są dobrowolne i pracownik sam określa najbardziej dogodny dla niego temat szkolenia. Jego pracodawca najczęściej pokrywa wydatki sesji szkoleniowej.
Inny rodzaj – kursy zamknięte – zapoczątkowane są analizą zapotrzebowania konkretnej instytucji oraz skierowane wyłącznie do jej pracowników. Tego typu projekty szkoleniowe mogą być projektowane w trzech wersjach:
departament HR firmy organizuje badanie luki szkoleniowej oraz wybiera firmę szkoleniową, która przeprowadzi szkolenie,
organizacja zainteresowana szkoleniem opracowuje badanie potrzeb szkoleniowych i zatrudnia do prowadzenia szkolenia doświadczonych szkoleniowców, którzy mają umiejętności w tym temacie,
dział kadr przekazuje opracowanie badania potrzeb szkoleniowych oraz zorganizowanie sesji szkoleniowej firmie szkoleniowej.
Joanna Drabik i Wojciech Nowak w  najnowszej książce wskazują różnice pomiędzy planowaniem gier w szkoleniu przeprowadzanym w trybie nazywanym „close” i dostępnym dla każdego pracownika z każdej firmy.
W szkoleniu o charakterze ”open” nie planuje się diagnozy zapotrzebowania na kompetencje przez uczestników szkolenia, ale wybiera się odpowiednią metodę marketingową, mającą z założenia oszacować popyt na określony typ sesji szkoleniowej.
Symulacje w szkoleniu nazywanym „close” używane są na skutek zapytania ofertowego firmy, która kupuje sesję szkoleniową.
Dalsze szczegóły opiszę w następnym blogu
Ignacy Aster
Autor tego artykułu jest absolwentem wydziału informatyki  Uniwersytetu Rzeszowskiego i studiów podyplomowych z obszaru  gospodarki morskiej. Posiada tytuł Doradcy Planowania Strategicznego YTO. Zawodowo realizuje się w Rybniku.  Od trzech sezonów szkoli i projektuje gry odnoszące się do negocjacji w branży „farmaceutyka”.

HASŁA:
Gry Menedżerskie
Kursy interpersonalne
Gry korporacyjne
Komunikacja międzykulturowa
symulacje Kaizen
Zarządzanie zmianami
Warsztaty zamknięte
Opracowania dla trenerów

Dodaj komentarz